Strona zrobiona w kreatorze stron internetowych WebWave

Dietetyk online – konsultacje i jadłospisy, jak wygląda współpraca i czy warto?

 

Dietetycy już nie kojarzą się z paniami w białych fartuchach, miarą krawiecką w ręku, wagą-wyrocznią i powoli nawet przestają kojarzyć się z... gabinetem. Mimo zalet kontaktu bezpośredniego, to dietetyka online powoli zaczyna być normą. Jeżeli chcesz wiedzieć jak wygląda współpraca z dietetykiem online, jak przebiegają konsultacje i jak wygląda cały proces współpracy z dietetykiem online, oraz przede wszystkim, czy warto korzystać z usług dietetyka online - odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dzisiejszym artykule.

Ta forma współpracy z dietetykiem sprawdza się bardzo dobrze i efekty osiągane u moich podopiecznych niczym nie różnią się od tych, które można wypracować w gabinecie.

 

Z każdego miejsca na ziemi

Osobiście tego modelu współpracy nie zamieniłabym na żaden inny. Dzięki możliwościom, jakie daje internet, mogę pomagać osobom nie tylko z całej Polski, ale i zagranicy. Miałam już podopiecznych z UK, Niemiec, Holandii i Danii. Współpraca online daje też dużą elastyczność – możesz dbać o swoją dietę niezależnie od tego, gdzie akurat się znajdujesz – w domu, na wyjeździe, w kawiarni czy w innym miejscu, w którym możesz wygodnie usiąść i rozmawiać.

Mniej stresu

Współpraca online generuje mniej stresu, bo nie trzeba iść i szukać gabinetu, specjalnie się szykować na tę okazję i zastanawiać, czy korki nie przeszkodzą w dotarciu na miejsce. Siadasz wygodnie w swoim ulubionym fotelu, zaparzasz ulubioną herbatkę i prowadzisz przyjazną, otwartą rozmowę z dietetykiem.

Wybierz to, co lubisz najbardziej

Oczywiście, są osoby, które mimo wszystko lubią przyjść do gabinetu i porozmawiać z dietetykiem bezpośrednio, i nic w tym złego. Każdy ma prawo wybrać dla siebie taki model współpracy, w jakim będzie czuć się najlepiej.

 

Jak wygląda konsultacja u dietetyka online?

Najwięcej pytań, które otrzymuję na temat współpracy online, to to, jak wygląda pierwsza wizyta u dietetyka online i jak się do niej przygotować.

 

dietetyk online konsultacje

 

Etap 1

Współpraca najczęściej rozpoczyna się w ten sposób, że po zgłoszeniu się: przez wiadomość, formularz kontaktowy, lub wykupienie pakietu na www.sklepholistyczniezdrowi.pl. Od razu po zgłoszeniu, na adres mailowy wysyłam do wypełnienia ankietę wywiadu wstępnego i dzienniczek diety do uzupełnienia.

 

Jak przygotować się do wizyty u dietetyka online?

Przed zgłoszeniem się do dietetyka wykonaj podstawowe badania laboratoryjne:

  • morfologię krwi
  • lipidogram
  • poziom glukozy i insuliny na czczo
  • TSH
  • poziom wit.D (w miarę możliwości)

 

Możesz też wykorzystać badania, które już zrobiłaś, o ile nie są starsze niż sprzed pół roku.

Pomyśl też nad tym, co chciałabyś omówić podczas konsultacji, jakie chcesz zadać pytania, z jakim problemem chcesz się uporać.

 

Etap 2

Ankieta wstępna

Formularz zawiera wiele pytań dotyczących Twojego stanu zdrowia i chorób, historii dietetycznej, dotychczasowego sposobu odżywiania, trybu życia i preferencji, tzn. tego co lubisz, co lubisz mniej, jak chciałabyś, żeby wyglądał Twój jadłospis. Wszystko po to, aby jak najlepiej dopasować zalecenia, jadłospis i dalsze działanie do Twoich potrzeb. Do formularza można również dołączyć wyniki badań.

 

Dzienniczek diety

Dzienniczek diety z kolei, poza spisaniem tego co jadłaś w ciągu ostatnich 3-4 dni i informacją dla mnie jak wygląda obecnie Twoja dieta – co pozwala mi również lepiej poznać Ciebie, odgrywa inną bardzo ważną rolę. Spisując wszystko co jest, sama zauważasz pewne mechanizmy, którymi rządzi się Twoja dieta, których nie widać, jeżeli nie zostaną zapisane.

Po wypełnieniu formularza i dzienniczka umawiamy się na konsultację.

 

Konsultacja wstępna

Mimo, że część dietetyków online pomija ten etap, uważam, że jest on niezwykle ważny i nie można prowadzić efektywnej współpracy bez rozmowy, która uporządkuje, rozwinie i wyjaśni odpowiedzi, które znajdują się w ankiecie wywiadu.

To również moment na zadawanie pytań, wyjaśnianie wątpliwości , ustalenie planu działania i po prostu zapoznanie się, co pozwala na większą otwartość we współpracy.

Konsultacja wstępna odbywa się za pomocą Skype, Google Hangouts, Whatsapp lub w wyjątkowych sytuacjach telefonicznie.

 

Etap 3

Do 7 dni po konsultacji, wysyłam mailowo plik z obszernymi zaleceniami oraz jadłospis wraz z listą zakupów. Czasami współpraca nie opiera się na jadłospisie, ale na regularnych konsultacjach, podczas których omawiamy ćwiczenia zadane na każdy tydzień.

 

Jak wygląda dalsza współpraca?

Po otrzymaniu zaleceń i jadłospisu, zaczyna się najpiękniejszy etap, czyli proces nauki. Raz w tygodniu wysyłasz do mnie maila podsumowującego dany tydzień: Twoje samopoczucie, zmiany, pytania, czy dalsze cele, nad którymi chcesz pracować. W tym celu, wysyłam do uzupełnienia specjalny „raport”.

Nie jest on informacją jedynie dla mnie, ale uzupełniając go regularnie sama jesteś w stanie zauważyć swoje postępy i stanowi on dodatkowe źródło motywacji.

Jadłospis można stosować 2-3 razy. Następnie dobrze jest go zmienić, aby dieta pozostała urozmaicona, aby poznać nowe przepisy i produkty, uczyć się komponowania jadłospisu w praktyce.

 

Stały kontakt

Dla maksymalnego poczucia bezpieczeństwa w procesie zmian, jako dietetyk online zapewniam wszystkim swoim podopiecznym stały kontakt mailowy. Jestem otwarta na pytania, które naturalnie pojawiają się podczas współpracy. Odpowiadam na nie najszybciej jak to możliwe.

 

Kolejne konsultacje

Regularne konsultacje pozwalają na zachowanie ciągłości współpracy, wyjaśnianie wątpliwości na bieżąco. Służy temu uzupełniany przez Ciebie na bieżąco wspomniany wcześniej raport, co pozwala mi na modyfikowanie diety na bieżąco, z kolei Ciebie utwierdza w tym, że idziesz w dobrym kierunku.

Ewentualne modyfikacje są w cenie pakietu.

Po około 2-3 tygodniach, w zależności od wybranego pakietu,  umawiamy się na kolejną rozmowę, podczas której omawiamy szczegółowo cały proces i dalsze działanie.

 

Kontrola efektów

Skąd wiem czy wszystko idzie zgodnie z planem, jeżeli nie mogę samodzielnie zważyć i zmierzyć pacjentki? 

Przede wszystkim, podstawą udanej współpracy jest zaufanie. Wierzę, że każda osoba pracuje na swoje zdrowie. Nie jestem policją dietetyczną, która pilnuje, czy podopieczny nie waży o miligram za dużo. Osoba, z którą współpracuję, mierzy się i waży samodzielnie, uzupełniając cotygodniowy raport.

W połączeniu z regularni wykonywanymi badaniami lekarskimi, samodzielne pomiary i ocena samopoczucia, świetnie dokumentują zmiany, jakie zachodzą w organizmie.

 

Czy brak analizy składu ciała to przeszkoda?

Analiza składu ciała, dostępna w większości gabinetu to zaledwie dodatek, gadżet. Fajnie obrazuje to, co dzieje się z organizmem, ale ani nie jest to najdokładniejsza metoda badania składu ciała (a jest nią np. DXA), ani konieczna. Warto zauważyć, że psychodietetycy w swoich gabinetach nie mają nawet wagi, ponieważ skupiają się na pracy nad nawykami, których skutkiem ubocznym jest utrata kilogramów.

Dlatego, zwykła waga i miara krawiecka, w zupełności wystarczą. 

Moim celem w pracy jest też skupianie się na zdrowiu, na wypracowaniu zdrowych nawyków, poprawie relacji z jedzeniem. Tego co dzieje się w głowie, żaden analizator nie zobrazuje.

 

Dietetyk online dla Polaków za granicą

Korzystanie z usług dietetyka online to również świetny wybór, które chcą korzystać z usług dietetyka po polsku, ale mieszkają za granicą. Odległość nie stanowi tutaj najmniejszej przeszkody, a produkty stosowane w jadłospisach są ogólnodostępne.

 

Jak się umówić?

Mam nadzieję, że dzisiejszym wpisem udało mi się pokazać Ci, jak wygląda współpraca z dietetykiem online.

Jeżeli jesteś zainteresowana rozpoczęciem współpracy lub masz jakieś pytania, napisz do mnie pod adres zofia.suszka@holistyczniezdrowi.pl lub wybierz swój pakiet na www.sklepholistyczniezdrowi.pl

Postaram się pomóc Ci najlepiej jak potrafię J

 

 

 

 

07 listopada 2019

Dietetyk online. Jak wygląda współpraca?

dieta pcos, zespół policystycznych jajników, dieta w pcos

,          ,