holistyczniezdrowi

Dieta w chorobie Hashimoto

Spis treści

Pod nazwą choroby Hashimoto ukrywa się przewlekłe limfocytowe zapalenie gruczołu tarczowego. Jest to choroba autoimmunologiczna, co oznacza, że własne limfocyty atakują inne, zdrowe komórki organizmu. Jej przyczyna nie jest dokładnie poznana, ale wiadomo, że do jej rozwoju przyczynia się genetyczna predyspozycja. Przedstawię Ci w tym artykule informacje z rzetelnych źródeł, które pomogą Ci lepiej dostosować dietę do wymagań jakie niesie choroba Hashimoto. Rozwieję też wątpliwości na temat glutenu i nabiału.

Choroba Hashimoto – diagnostyka

Chorobę Hashimoto stwierdza się na podstawie wyników badań laboratoryjnych hormonu tarczycy T4 lub fT4 oraz hormonu TSH. Dodatkowo w diagnostyce endokrynolog wykonuje USG tarczycy. Czasami również bada się poziom przeciwciał anty-TPO i anty-TG, które jednak mogą u chorych osób nie występować w podwyższonej ilości, z kolei 10% zdrowych osób może mieć je powyżej normy.

W okół diagnostyki i jej leczenia krąży jednak niemało kontrowersji. Jedno jest pewne. Jeżeli byłaś u endokrynologa (piszę „byłaś”, bo znaczna większość chorujących na chorobę Hashimoto to kobiety), i stwierdził on u Ciebie zapalenie tarczycy tego typu, nie jest to powód żeby spocząć na laurach zastanawiając się, co poszło nie tak, że mnie to dotknęło.

Dieta w chorobie Hashimoto – czy pomaga odstawić leki?

Dieta nie będzie to sposób na odstawienie leków uzupełniających hormony tarczycy, ale może pomóc w osiągnięciu remisji. Remisja to stan, w którym nie mamy żadnych objawów choroby.

Do rzeczy! W punkach przedstawię Ci plan działania 🙂

Gluten a choroba Hashimoto – czy trzeba go wykluczać?

Zacznijmy od jednego z bardziej kontrowersyjnych zagadnień związanych z chorobą Hashimoto – glutenu.

Skąd się wziął cały temat glutenu w chorobie Hashimoto?

Otóż choroby autoimmunizacyjne często chodzą parami, a Hashimoto z celiakią, w której wykluczenie glutenu jest konieczne do normalnego funkcjonowania, lubią się szczególnie mocno. Dlatego więc do osób z zapaleniem tarczycy i współwystępującą celiakią, kieruje się takie zalecenie.

Jeżeli więc nie stwierdzono u Ciebie celiakii, a obserwujesz u siebie charakterystyczne dla niej objawy, warto się przebadć. W przypadku wyników negatywnych, wykluczanie z diety glutenu nie ma większego sensu. Oczywiście, nie zabraniam Ci tego robić, jeżeli uważasz, że na diecie bezglutenowej rzeczywiście lepiej się czujesz, ale jeżeli miałałyś robić to dla samego faktu znalezionych w internecie zaleceń, wiedz, że nie musisz.

Mleko i nabiał w chorobie Hashimoto – czy trzeba odstawić?

Wraz z chorobą Hashimoto, szczególnie przy niezdiagnozowanej celiakii, w której jest to norma, występuje nietolerancja laktozy, czyli cukru naturalnie występującego w mleku.

Jest to również stosunkowo częsta przypadłość zdrowych osób, która wymaga wykluczenia mleka i większości nabiału. Większości, bo np. sery dojrzewające czy masło, mają tak niską jej zawartość, że nawet nietolerujący laktozy mogą w dużej części przypadków jeść sery żółte.

Ponownie więc, jeżeli nie masz objawów nietolerancji laktozy, czyli biegunek, bólów brzucha czy wzdęć do 2 godzin po spożyciu produktu mlecznego lub zawierającego laktozę, nie musisz wykluczać tej grupy produktów.

Dieta w chorobie Hashimoto – zasady

Mamy kilka zasad diety przy chorobie Hashimoto, które już są dobrze poparte badaniami, i o których można powiedzieć z dużą pewnością, że działają 🙂

Zadbaj o odpowiednią podaż selenu w diecie

Przede wszystkim zadbaj o dostarczanie go sobie z naturalnych źródeł, czyli tuńczyka, ostryg, nasion słonecznika, mięsa, grzybów i żyta. Możesz też zaopatrzyć się w orzechy brazylijskie, które są jego świetnym źródłem. Jego zawartość jednak znacznie różni się w zależności od pochodzenia orzechów, a te z samej Brazylii mają go dość niewiele.

Jeżeli chodzi o suplementację, to należy wybierać najlepiej pod postacią selenometioniny. Warto jednak pamiętać, że w dawce powyżej 330µg selen może stać się toksyczny i powodować liczne skutki uboczne. Nie warto go suplementować, jeżeli zbadany poziom jodu jest zbyt niski, bo będzie to nieefektywne.

Suplementacja witaminy D

Jej niedobór nie należy do rzadkości, a w dawce 2000 IU skutki uboczne są w zasadzie niespotykane.

Chociaż nie wiadomo czy jej niski poziom obserwowany często u osób z chorobą Hashimoto jest przyczyną czy skutkiem procesu chorobowego, to na pewno odpowiednie stężenie we krwi wiąże się z regulacją obecnego procesu zapalnego.

Poza suplementacją, pamiętaj o jej naturalnych źródłach, czyli rybach i nabiale (jeżeli tolerujesz laktozę)

Pracuj nad stresem

Wpływ na układ odpornościowy, który w przebiegu chorób z autoagresji pracuje aż zanadto.

Chociaż łatwo powiedzieć a trudniej wykonać, na prawdę, da się. Nie musisz od razu zmieniać pracy, stresującej rodziny, miejsca zamieszkania. To co będzie najefektywniejsze, to Twoja zmiana nastawienia do życia i spraw, które niesie.

Masz na to ogromny wpływ. To Ty decydujesz, jak reagujesz na to, co Cię spotyka. To tylko i aż kwestia wyrobionego, uwaga, systematyczną pracą, a nie jednorazowym postanowieniem, NAWYKU odpowiedniego  myślenia.

Jeżeli czujesz, że sama nie dasz rady, na prawdę warto skorzystać z konsultacji z psychologiem, który pomoże Ci pracować z tym jak Twój organizm odpowiada na stres, a być może pomoże Ci w podjęciu decyzji, które pozwolą na zredukowanie ilości stresu w życiu.

Jeżeli z kolei poszukujesz kogoś, kto pomoże Ci ogarnąć dietę i suplementację w chorobie Hashimoto, jesteś we właściwym miejscu 🙂

Chętnie pomożemy Ci ułożyć to wszystko w sensowny i realny do zrealizowania plan, poznaj opcje współpracy indywidualnej z nami 🙂

Źródła:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28315909

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15650357

Zofia Pomes

Zofia Pomes

Jestem założycielką HZ, które powstało z potrzeby przekazywania wiarygodnej, opartą o naukę, lecz podanej w lekki sposób wiedzy z zakresu zdrowia. Ukończyłam dietetykę na poznańskim Uniwersytecie Medycznym i jako dietetyk pracuję od 2016 roku. Jestem autorką ebooków m.in. PCOS od A do Z oraz Dieta dla płodności z naszego sklepu.
Scroll to Top