holistyczniezdrowi

Dieta śródziemnomorska w PCOS

Spis treści

Według badań, dieta śródziemnomorska w PCOS może przynosić świetne efekty terapeutyczne. Jest to dieta z prawdziwego zdarzenia. Nie tymczasowe rozwiązanie, tylko pewien model żywienia, który można dostosować do siebie, swoich preferencji i możliwości.

Dieta śródziemnomorska – jak wygląda?

Historia kołem się toczy, bo pierwsze dwa wpisy na blogu, jeszcze przed moją diagnozą PCOS i większym zainteresowaniem dietą w PCOS, pojawiły się na temat diety śródziemnomorskiej dwa wpisy:

Zasady diety śródziemnomorskiej są tam szczegółowo opisane, przypomnę jednak kilka najważniejszych:

  • bazowanie na nieprzetworzonych, naturalnych produktach
  • zmniejszone spożycie czerwonego mięsa na rzecz większej ilości ryb i nasion roślin strączkowych jako źródła białka
  • duża ilość warzyw i owoców bogatych w antyoksydanty
  • wykorzystanie oliwy jako głównego źródła tłuszczu dodanego

Dieta śródziemnomorska w PCOS – co na to badania?

Badanie dotyczące wpływu diety śródziemnomorskiej na zdrowie 75 kobiet z PCOS, zastosowany model odżywiania przyniósł świetne efekty. W ciągu 12 tygodni, kobiety zredukowały swoją masę ciała o średnio 6,3 kg (był to jednak nie wynik samej diety śródziemnomorskiej, ale deficytu energii).

Znacznie obniżył się też poziom cholesterolu całkowitego i LDL, a wzrósł poziom cholesterolu HDL (na czym nam zależy), co jest istotne w przypadku PCOS, ze względu na zwiększone ryzyko np. miażdżycy naczyń krwionośnych, a podwyższony poziom cholesterolu jest czynnikiem, który na to wpływa. 

Znacznie spadł również poziom wolnego testosteronu, a poziom SHBG wzrósł aż o 65,5%

Co jest również bardzo istotne, markery stanu zapalnego – CRP i SAA uległy znacznej redukcji (o 35% i 38%).

Te wszystkie informacje mnie bardzo cieszą, dlatego, że jest to w pewien sposób poparcie tego co robię na co dzień, ponieważ główną grupą osób, z którymi współpracuję, są właśnie kobiety z PCOS, którym pomagam na co dzień wdrażać między innymi założenia diety śródziemnomorskiej w praktyce.

Kwasy tłuszczowe omega-3 przy PCOS robią ogromną różnicę

Chociaż nie istnieje oficjalna rekomendacja śródziemnomorskiego stylu odżywiania w przypadku PCOS (hm, w ogóle takie nie istnieją, jeszcze) ten model diety spełnia wszystkie założenia, o które wpływają na poprawę stanu zdrowia przy zespole policystycznych jajników.

Dieta śródziemnomorska charakteryzuje się dużym udziałem ryb, a tym samym kwasów tłuszczowych omega-3, o których mogę śmiało powiedzieć, że odgrywają jedną z kluczowych ról jeżeli chodzi poprawę stanu zdrowia w zespole policystycznych jajników.

Kwasy tłuszczowe omega-3 nie tylko redukują towarzyszący PCOS stan zapalny w organizmie i zmniejszają ryzyko pojawienia się zespołu metabolicznego (cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze, wysokie trójglicerydy itd.), ale również pozytywnie wpływają na układ nerwowy, dzięki czemu przyczyniają się do zmniejszenia ryzyka wystąpienia depresji.

Dodatkowo, kwasy omega-3 przyczyniają się do polepszenia wrażliwości insulinowej, a tym samym zmniejszenia stopnia insulinooporności. 

Wpływają również na wzrost stężenia adiponektyny — hormonu wytwarzanego w tkance tłuszczowej, poprawiającego insulinowrażliwość tkanek.

Kwasy tłuszczowe omega-3 przy PCOS – jak działają?

Wykazano, że spożycie kwasów omega-3 może zmniejszać stężenie siarczanu dehydroepiandrosteronu (DHEA-S, dehydroepiandrosterone sulphate) oraz prowadzić do zwiększenia stężenia globuliny wiążącej hormony płciowe, a tym samym zmniejszać ilość krążącego we krwi testosteronu.

Gdzie znajdziesz kwasy omega 3?

Najlepsze źródła kwasów tłuszczowych omega-3 to:

  • tłuste ryby morskie
  • tran
  • olej lniany i siemię lniane
  • olej rydzowy

Dlatego, jeżeli nie lubisz ryb, warto byłoby suplementować kwasy omega-3 w formie tranu lub kwasów pozyskiwanych z alg morskich.

Dieta śródziemnomorska w PCOS – podsumowanie

Jeżeli masz PCOS, myślę, że nie muszę Cię przekonywać, że śródziemnomorski model odżywiania na pewno może wnieść ogromne korzyści do Twojego zdrowia. Nie musisz od razu przewracać swojej diety do góry nogami. Wystarczy, że zaczniesz od zmiany jednego szczegółu. Na przykład zacznij dodawać siemię lniane do owsianek lub jako posypkę do kanapek. A jeżeli chciałbyś, aby ktoś pomógł Ci to wszystko ogarnąć, napisz do mnie 🙂

Być może zainteresują Cię nasze produkty dedykowane PCOS, na przykład ebook PCOS od A do Z: wiedza, dieta, suplementacja, który jest kompendium na temat tej choroby, lub Jadłospis PCOS.

Zofia Pomes

Zofia Pomes

Jestem założycielką HZ, które powstało z potrzeby przekazywania wiarygodnej, opartą o naukę, lecz podanej w lekki sposób wiedzy z zakresu zdrowia. Ukończyłam dietetykę na poznańskim Uniwersytecie Medycznym i jako dietetyk pracuję od 2016 roku. Jestem autorką ebooków m.in. PCOS od A do Z oraz Dieta dla płodności z naszego sklepu.
Scroll to Top